CHP milletvekili İnan Akgün Alp: Kayyım, darbelerden beterdir

KARS – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde Kars’ta 21 yıl aradan sonra milletvekili çıkardı. Toplam 185 bin 605 seçmenin olduğu kentte İnan Akgün Alp, 22 bin 947 seçmenin oyunu alarak milletvekili oldu.

Milletvekili seçilmeden önce Kars Çevre ve Kent Hukuku Derneği’ne (KARÇEV) başkanlık yapan Alp, milletvekilliği mazbatasını alır almaz, ilk olarak kayyım yönetimindeki Kars Belediyesi binasının önüne gitmiş ve burada yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu: “28 Mayıs’ta seçimi kazandığımız gün bu kayyım buradan gidecek. Kars halkına söz veriyorum. Baskı ve şiddet nereden gelirse gelsin diz çökmeyeceğiz, seçim meydanlarında haykırdığımız gibi eyvallah etmeyeceğiz. Bizi bölmek ayrıştırmak, kutuplaştırmak istiyorlar. Biz inadına barış diyeceğiz, inadına kucaklaşma diyeceğiz.”

Alp, TBMM’de Meclis komisyonlarının oluşmasının ardından yapılan ilk genel kurul toplantısından itibaren; beş yüz yataklı Kars Devlet Hastanesi’nin ve su arıtma tesisinin göstermelik temel atma törenleri, Kars’ın stadyum sorunu, Sarıkamış Kayak Merkezi’nin sorunları ve yine Sarıkamış’taki HES projelerinin yol açtığı zararları soru önergeleri ile Meclis’e taşıdı.

Sosyal medya hesabından da sürekli kayyım uygulamasına tepki gösteren İnan Akgün Alp, Kars’ın sokaklarındaki bakımsızlığa da Twitter hesabından, fotoğrafları ile birlikte paylaşarak, “Kısa bir fasıla hariç neredeyse son 20 yıldır iktidar belediyelerince yönetilen Kars’ta caddelerin bugünkü hali. Yapılmayan altyapı, her yağmurda çamur içinde kalan yollar, akmayan sular, etrafa saçılmış çöp yığınları ve şehir içindeki tezeklikler. Görüntüler Aydınlıkevler Mahallemizden. İlk yerel seçimlerde Karsımızı bu ayıptan elbirliği ile kurtaracağız” ifadelerini kullandı.

İnan Akgün Alp ile, kayyım uygulamalarını, Kars’ın kronikleşmiş sorunlarını ve yerel seçimleri konuştuk.

‘KARS’TA VE TÜRKİYE’DE DEMOKRASİYİ KURTARMANIN YOLU KAYYIMLARDAN KURTULMAKTAN GEÇİYOR’

Kars, kısa bir süre hariç, son 20 yıldır iktidar partisi ve şimdi de kayyım tarafından yönetiliyor. Buna rağmen henüz çözülmemiş, kronikleşmiş sorunlar yaşıyor. Bu sorunları Meclis’e taşıdığınız gibi sosyal medya üzerinden de paylaşıyorsunuz. Kars’ın bu durumu yaşamasının temel sebebi nedir?

Öncelikle bahsettiğiniz paylaşımda Kars Belediyesi’nin halka reva gördüğü yaşam var. Altyapı çalışmalarının eksikliği, yetersizliği, her yağmurda çamur içinde kalan yollar, akmayan sular, etrafa saçılmış çöp yığınları ve şehir içindeki tezeklikler. Kars’ın birçok yerinde benzer tablolar görmek mümkün. Buna rağmen Kars Belediyesi genelde şöyle açıklamalar yapıyor: “Belediye alt yapı ve üst yapı çalışmalarına hız verdi”, “Kars Belediyesi yol yapım ve alt yapı çalışmaları devam ediyor”, “Kars Belediyesi olarak hizmetlerimiz durmaksızın devam ediyor.” Oysa bahsettiğiniz paylaşımda yer alan açık ve net olan o 4 fotoğraf işte belediyenin tüm açıklamalarını altüst ediyor. Kars merkez ve ilçelerinde yaşayan yurttaşların bu durumu yaşamasının temel sebebi, Kars’ta yerel demokrasinin askıya alınmış olmasıdır. Kars’ta ve Türkiye’de demokrasiyi kurtarmanın yolu kayyımlardan kurtulmaktan geçiyor.

‘İKTİDAR, OTORİTER REJİMİNİ KAYYIMLARLA TAHAKKÜM EDİYOR’

Peki, Kars’ta belediye başkanı halk tarafından mı seçildi? Hayır. Kars Kayyım tarafından yönetiliyor. Yani, merkezi hükümet tarafından atanan bir yönetici tarafından. Kayyım uygulamaları vesayetten yakınan, seçimleri kutsayan iktidarın gerçeğini ortaya çıkardı. Doğu ve Güneydoğu’da halkın oyları ile seçilen belediye başkanlarının yerine kayyım atandı. CHP’li belediyeler ise türlü engellemeler ve ceza tehditleri yoluyla iş yapamaz hale getirilmek istendi. İktidar otoriter rejimini kayyımlarla tahkim ediyor. Kayyım darbelerden beterdir. Çünkü darbe yolu ile iş başına gelenler bir süre sonra koltuğu bırakmak zorunda kalıyordu, kayyımlar ile sürekli olarak halk iradesine el konulan bir yönetim oluşturdu.

‘AYNALI KÖŞK’ÜN SATILMASI İBRETLİK BİR HADİSEDİR’

Milletvekilli mazbatanızı alır almaz ilk işiniz kayyım yönetimindeki belediyenin önüne gitmek oldu, neden?

Evet mazbatamı alır almaz belediyenin önüne gittim ve bir açıklama yaptım. Belediyenin borçları yüzünden icra yolu ile satışı engellenmeyen tarihi Aynalı Köşk binası şehir için ibretlik bir hadisedir. İşte bu durum tüm yetkilerin tek bir kişide toplandığı vesayetçi kayyım sisteminde hukukun uygulanamaz hale geldiğini gösteriyor. Bu durum bize Kars’ta kayyım sisteminin çöktüğünü gösteriyor.

‘KARS, HAKKINI BU YEREL SEÇİMLERDE ALACAKTIR’

Önümüzde bir yerel seçim var. Kars için planlarınız nelerdir? Bu sorunlar nasıl çözülecektir?

Belediyenin en temel görevleri bile 20 yıldır iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından maalesef yerine getirilemedi. Önümüzdeki yerel seçimlerde katılımcı, toplumcu belediyecilik anlayışı temel hedefimizdir. Belediyenin temel görevleri ile kentsel ekonominin geliştirilmesi, küçük ve orta işletmelerin desteklenmesi, Karslıların hak ettiği temel sağlık hizmetlerinin, kültürel ve spor etkinliklerinin verilmesi hedefimizdir. Karslılar kendi temsilcilerini bu yerel seçimlerde en güçlü şekilde seçecektir. Ranta, talana dayalı değil emek gücünün yeniden üretimine dönük ve aynı zamanda katılımcı, çoğulcu, karar alma süreçlerinde ayrımcı olmayan, kentin kültürel, ekonomik ve toplumsal hukukunu koruyan ve kent hukuka saygılı bir perspektifle Kars hakkını bu yerel seçimlerde alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x