Çin’in zayıf verileri, ham petrolde düşüşe yol açtı

Investing.com – En büyük ham petrol ithalatçısı Çin’den gelen zayıf verilerin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki toparlanmanın boyutuna ilişkin şüpheleri artırmasının ardından petrol fiyatları Salı günü düştü.

WTI %0,7 düşüşle 79,72 dolardan işlem görürken Brent %0,7 düşüşle 85,58 dolara geriledi.

Salı günü açıklanan ticaret verileri; Çin ithalatının, Şubat ayında yıllık bazda %10’un üzerinde düşüşle beklentilerin altında kaldığını ve iç talebin zayıf kaldığını gösterdi.

Daha spesifik olarak ham petrol ithalatı, 2023’ün ilk iki ayında bir önceki yıla göre %1,3 azaldı.

ING analistleri yayımladıkları bir notta, “Çin’in son petrol ticareti verileri, ithalatın toparlanmaması halinde kısa ve orta vadede hissiyat üzerinde baskı oluşturabilecek daha zayıf bir iç talebe işaret ediyor.” dedi.

Bu veriler öncesinde Çinli hükümet yetkilileri, hafta sonu, 2023 yılı için 30 yılı aşkın bir sürenin en düşük ekonomik büyüme hedefini açıklamıştı ve geçen haftaki etkileyici ticari faaliyet rakamlarının, beklentileri yükseltmesinin ardından yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Bununla birlikte Fed Başkanı Jeremy Powell‘ın, seansın ilerleyen saatlerinde başlayacak olan iki günlük sunumu öncesinde yatırımcılar güçlü pozisyonlar almaktan çekindikleri için kayıplar sınırlı kaldı.

Powell’ın meslektaşları, ABD merkez bankasının enflasyonla mücadele etmek için faizleri artırmaya devam etmesi gerektiğini vurgulama eğiliminde ve Powell, bu şahin konuşmaya devam ederse dolar muhtemelen yükselecek.

Ancak son basın toplantısında Başkan, “dezenflasyondan” bahsetmişti ve Fed’e, gerekli gördüğü politikaları izlemesi için daha fazla esneklik sağlamak amacıyla genel şahin tonunu yumuşatmaya çalışabilir.

Bu durum Amerikan doları‘nı zayıflatacaktır.

Salı günü ayrıca Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklanacak olan ABD stok verileri de ilgi çekecek.

Geçen hafta ham petrol stoklarında, 6 milyon varilin üzerinde bir artış görüldü ancak analistler, şimdi yurt içi stoklardaki son artış dizisinde bir duraklama bekliyor.

Yazar: Peter Nurse

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir