Kâr realizasyonun ardından Bitcoin sağlam durmaya devam ediyor

Investing.com – Küresel bankacılık krizi endişeleriyle birlikte kripto para piyasalarında bu hafta volatilitenin arttığı görüldü. 

Hafta sonu kripto sektörüyle bağlantılı şirketlerden Signature Bank’e el konulmasının ardından geçen hafta Silvergate ile başlayan süreçte kripto piyasalarındaki dalgalanma arttı. Ancak geçen hafta geri çekilmenin ardından bu hafta kripto piyasalarında tepki alımları söz konusuydu. 

ABD’de 3 bankanın çöküşü, krizin diğer bankalara sıçrama korkusunu artırdı. Bu durum Fed’in faiz artırımı konusuna ara vermesi beklentilerini yükseltirken ABD enflasyonun beklentiler doğrultusunda düşüş eğilimine devam etmesi riskli piyasalar arasında kripto para talebini hızlı şekilde artırdı.

Hafta ortasına gelindiğinde ise ilk iki günü sert yükselen kripto paralar yatırımcıların kâr realizasyonuna başlamasıyla zirve seviyesinden hızla geri çekildi. Bu esnada Bitcoin, 26.380 dolar seviyelerinden 24.000 doların altına kadar sarksa da bugün %2’nin üzerinde yükselişle yeniden 25.000 dolara doğru yöneldi. Böylece Bitcoin piyasasında düzeltme, son yükselişe göre şu ana kadar oldukça kısıtlı kalmış görülüyor.

Bitcoin’in bankacılık krizi endişelerinin ortasında sağlam hareket etmesi bazı analist şirketleri tarafından yatırımcıların alternatif çözüm olarak piyasa değeri yüksek kripto paralara yönelmesine bağlandı.

Son gelişmelerin ardından yatırımcılar kripto varlıklarını harici cüzdanlara çekiyor

Blockchain analiz şirketi Glassnode, bu haftaki bülteninde yatırımcıların varlıklarını satmak yerine kripto borsalarından harici cüzdanlara çekmeye başladığını ortaya koydu. Benzer bir durum FTX’in çöküşü sonrası yatırımcıların varlıklarını merkezi borsalardan çekmesiyle yaşanmıştı. Farklı olan ise o dönem satışlar artarken mevcut durumda kripto varlıkların bir koruma varlığı olarak değerlendirilmesi oldu.

Mevcut koşullar altında Bitcoin’e olan talep artışı kripto paranın piyasa hakimiyetinin de son bir hafta hızlı yükselerek %46 sınırına kadar yükselmesini sağladı. 

Ethereum da son geri çekilmede 1.600 dolar sınırına kadar geriledikten sonra 1.650 dolarda destek buldu. İlk 10 kripto para arasında BNB, 320 dolara kadar yükselerek kazanımlarını koruyan kripto paralar arasında yer aldı. Uniswap’ın son versiyonunu BNB Chain’de yayına alması, BNB’nin değerini korumasına yardımcı olan faktörlerden biri olarak görülüyor. BNB, gün içi işlemlerde 320 dolardan gelen satışlarla son 3 günlük destek bölgesi 305 dolar bandına kadar geriledi.

İlk 10’da şu an en çok düşen kripto paralar %5’e yakın değer kaybıyla 1,12 dolara gerileyen MATIC ve 0,07 doların altına sarkan DOGE oldu. Popüler kripto varlıklar arasında Shiba Inu, Shibarium test ağının kodunun kopya olduğu iddialarına bağlı olarak son 24 saatte %10’a yakın geriledikten sonra şu an 0,0000103 dolarda işlem görüyor.

Kripto para piyasalarında toplam değer 1,07 trilyon dolar seviyesinde devam ederken son 24 saatlik ortalama işlem hacmi 80 milyar dolarda bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir