Öksürük Gece Neden Artar? Kriz Tutanlar Yatmadan Önce Mutlaka Bunları Yapmalısınız!

Gece öksürüklerinin artmasının birçok nedeni vardır. Özellikle astım ve geniz akıntısı dahil olmak üzere bazı sağlık sorunları geceleyin daha da rahatsızlık verebilir. Kuru hava da zaten tahriş olmuş burun ve boğazı daha da kötüleştirerek gece öksürüğünüzü artırabilir. İşte gece öksürüğünün yaygın nedenleri ve bu sorunla başa çıkmak için öneriler:

GECE ÖKSÜRÜĞÜNÜN SEBEPLERİ

Yatak odalarında yaygın olarak bulunan halılar, mobilyalar, yatak takımları ve yumuşak oyuncaklar, toz tutma özellikleri ile gece öksürüğü riskini artırabilirler.

Yatakta düz bir pozisyonda uyumak, hava yollarında mukus birikmesine yol açarak öksürüğün daha sık görülmesine neden olabilir.

Kuru hava nedeniyle oluşan öksürüğü hafifletmek için nemlendirici kullanmak, havadaki nemi artırmak ve solunumu kolaylaştırmak için bir seçenek olabilir.

GECE ÖKSÜRÜĞÜ NASIL GEÇER?

Öksürük pastili, uyumadan önce kuru öksürüğü hafifletmek ve boğazınızı rahatlatmak için denenebilir.

Ayrıca, yatmadan önce gün boyunca yeterince sıvı aldığınızdan emin olmalısınız; sıvılar boğazdaki mukusun incelmesine yardımcı olabilir.

Ilık sıvılara bal eklemek veya sadece birkaç kaşık bal tüketmek, öksürüğü azaltmada faydalı olabilir. JAMA Pediatrics dergisinde yayınlanan bir araştırma, balın 2 ila 18 yaş arası çocuklarda gece öksürüğünü hafifletmede sınırlı faydaları olduğunu göstermiştir.

Gece öksürüğü kronikleşirse veya diğer belirtilerle birlikteyse, bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir. Özellikle uzun süreli veya şiddetli öksürükler ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x