Şişli’de yaşayanlar, Şişli Etfal’in yeniden faaliyete geçmesini istiyor: “Hastaneler hazır olmadan depreme hazır olamayız”

İstanbul Şişli’de yaşayanlar, “Şişli Etfal yeniden faaliyete geçsin istiyoruz. Acil servisinin ve polikliniklerin hemen açılmasını talep ediyoruz” diyerek taleplerini yineledi. Grup, “Hastaneler hazır olmadan depreme hazır olamayız” açıklamasında bulundu.

Evrensel’in haberine göre, Şişli Meydanı’nda bir araya gelen grup basın açıklaması düzenledi. Şişli Etfal Hastanesi’nin yeniden faaliyete geçmesi talep edildi. İlçenin Kent Konseyi ve Şişli Etfal Dayanışması gerçekleştirdiği açıklamaya bölge halkı ve sağlık çalışanları da destek verdi.

Şişli Etfal Dayanışması’ndan Evin Doğu, hastaneleri sağlam olmayan bir kentin depreme dirençli bir kent olamayacağını vurguladı ve şu şekilde konuştu:

“Hal böyleyken, bırakın depremi, bizim hastanelerimizin pek çoğunun daha bugünden çürük oldukları ortaya çıktı” diyen Doğu, “Cerrahpaşa Tıp, ödeneksizlikten binalarını yenileyemediği için ölüme terk edildi ve hastane hizmet ve eğitim veremez duruma geldi. Çapa Tıp can çekişiyor. 102 binanın olduğu hastanenin inceleme yapılan 56 binasından 50 tanesi her an yıkılabilecek durumda. Hastanenin sağlık emekçileri, öğrenciler ve hastalar o binaları kullanmaya devam ediyor.

“Haseki Hastanesi binaları güvenli olmadığı gerekçesiyle kapatıldı”

Haseki Hastanesi ile Haseki Kardiyoloji Enstitüleri, binaları güvenli olmadığı gerekçesiyle kapatıldı. Kağıthane Devlet Hastanesi binaları yüksek riskli bulunarak boşaltıldı. Bakırköy Kadın Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi boşaltıldı. Basına yansıyan bilgilere göre, Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi, SiyamiErsek Hastanesi, Samatya Devlet Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi de sırada.”

Deprem geliyor, hastaneler çürüyor! Görünen o ki, İstanbul halkının, yaşam alanlarına yakın, tam teşekküllü kamu hastanelerine ihtiyacı artarken, eldekileri de kaybediyoruz.”

“Şimdi soruyor, cevap bekliyoruz”

Depreme dirençli bir İstanbul seferberliğinin en önemli ayaklarından birinin hastaneler ve sağlık sistemi olduğunu belirten Doğu, “Hastaneler hazır olmadan depreme hazır olamayız. Bizler, Şişli halkı, Şişli Belediyesi, Şişli Kent Konseyi ve Şişli Etfal Dayanışması olarak tüm bunları bildiğimiz ve öngördüğümüz için Etfal Hastanemizin taşınmasına karşı çıktık. Olağan dönemlerde halkın sağlığa güvenli erişim ihtiyacını karşılayamayan bölgemizdeki sağlık sisteminin, Etfal’in yokluğunda, deprem, toplumsal şiddet olayları gibi olağanüstü durumlarda tamamen yetersiz kalacağını özellikle vurguladık. Şimdi soruyor, cevap bekliyoruz: “Deprem kapıda Etfal nerede!” diye sordu.

“Kurtarılamayacak olanlar yıkılıp yenileri yapılmalıdır”

Doğu, Şişli Etfal dahil, İstanbul’da kamu hastaneleri öncelikli olmak üzere tüm hastanelerin deprem dayanıklılık test ve analizlerinin İBB veya güvenilir kurumlar tarafından yapılması gerektiğini, sonuç raporlarının şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini vurguladı. “Güçlendirme yapılabilecekler hızla güçlendirilmeli, güçlendirmeyle kurtarılamayacak olanlar yıkılıp yenileri yapılmalıdır” diyen Doğu, “Deprem gerçeği, Şişli ve çevresinde yaşayan yüzbinlerce insanı da tehdit ediyor. Enkazdan kurtulup, ayakta kalabilen uzaktaki bir hastane yolunda can vermek, sevdiklerimizi çaresizce kaybetmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sesimizi duyan var mı?”

Doğu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şişli Etfal yeniden faaliyete geçsin istiyoruz. Acil servisinin ve polikliniklerin hemen açılmasını talep ediyoruz. İstanbul depremi kapıdayken, bu konu daha fazla sürüncemede bırakılmamalıdır. Bugün buradan, enkaz altında kalmayalım, kalırsak da hastanesiz kalmayalım diye hep birlikte ses veriyor, yetkilileri uyarıyoruz. Hem Şişli, hem İstanbul için haykırıyoruz. Bu sesi duyun. Hastanelerden başlayarak, Türkiye’nin kalbi bu dünya kentini, İstanbul’u depreme hazır hale getirin. Soruyoruz: Sesimizi duyan var mı?”

“Bu ceberut anlayıştan beraber kurtulacağız”

Şişli Belediye Başkanı Muharrem Keskin ise, “Şişli Etfal, bizim kırmızı çizgimiz mutlaka ve mutlaka Etfal Hastanesinin yeniden yapılmasını sağlayacağız. Hele 14 Mayıs’ı demokrasiyle taçlandıracağımız zaman bunun önünde kimsenin duracağını düşünemiyorum. Beraber olacağız, bir olacağız. Bu ceberut anlayıştan beraber kurtulacağız. Orada bulunan tüm komşularıma, tüm dostlarıma saygı ve sevgilerimi iletiyorum” mesajını yolladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir