Tiyatrocu Yüksel Aymaz hayatını kaybetti

İstanbul Devlet Tiyatrosu ışık tasarımcısı Yüksel Aymaz hayatını kaybetti. Aymaz yakalandığı hastalık nedeniyle bir süredir tedavi görüyordu.

Aynı zamanda yazarımız Göksel Aymaz’ın ağabeyi olan Yüksel Aymaz’ın cenazesi bugün öğle namazı sonrasında Zeytinburnu Merkez Efendi Camisi’nde yapılacak törenin ardından defnedilecek. Yazarımıza ve ailesine baş sağlığı diliyoruz.

YÜKSEL AYMAZ KİMDİR?

1981’de İstanbul Devlet Tiyatroları’nda göreve başladı. 2003-2017 arası Trabzon DT’de görev yaptı. 1988 de Mustafa Avkıran’ın yönettiği Aeskhylos’un PROMETHEUS’la ilk ışık tasarımını gerçekleştirdi. Işık tasarımında “Gölge Tasarımı” anlayışını öne çıkardı. Tiyatro&Tiyatro, Senay Sanat, Light World ve Milliyet Sanat, TRT, Expo Channel TV, NTV Radyo ve Energy Fm de gölge tasarımcılığına ilişkin düşüncelerini aktardı.

Işık tasarımında farklı bir adım olarak gördüğü ve uyguladığı gölge tasarımı ile yaptığı oyunlar dünyanın birçok ülkesine gitti. Devlet Tiyatrolarındaki çalışmaları yanı sıra Özel Tiyatrolar, Belediye Tiyatroları, Amatör Gruplar, Yardım Derneklerinin geceleri, Anma etkinlikleri ve ödül geceleri gibi organizasyonların ışık tasarımlarını yaptı.

2009 yılında 46.Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Yarışması ödül gecesinin ışık tasarımını gerçekleştirdi. Yine 2009 yılı yaz boyunca Ankara Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün dünyada bir ilk olan Vagon Tiyatro “EX-PRESS” adlı projesi ile yetmiş beş günlük Avrupa turnesine çıktı.

Ayrıca “Altıdan Sonra Tiyatro” grubu ile çalıştıkları “Çinka” adlı eserde bizzat sahnede oyun içinde rol alarak ışık uygulaması yaparak bir ilke de imza attı. 2014’ten beri İzmir/Seferihisar “Tiyatro Buluşmasında” Işık Atölyeleri yapıyordu. 2016’dan beri de İzmir FolkartAcademy’de Işık dersi vermekteydi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x