Apple, Vision Pro Teknik Özelliklerini Paylaştı

Apple, Amerika Birleşik Devletleri’nde ön siparişlerin başlamasının ardından sonunda Vision Pro karma gerçeklik başlığı için ek teknik özellikleri de paylaştı.

Apple, Vision Pro’daki M2 çipinin 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU’nun yanı sıra 16 GB birleşik belleğe sahip olduğunu doğruladı. Vision Pro ayrıca “içeriğin kullanıcının gözünün önünde görünüyormuş gibi görünmesini sağlamak için 12 kamera, 5 sensör ve 6 mikrofondan gelen girdileri işleyen” tamamen yeni bir R1 çipiyle donatılmış. Apple’ın teknik özellikleri R1 çipinin 256GB/s bellek bant genişliğine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Vision Pro, 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama seçenekleri sunuyor.

Vision Pro’nun çift mikro OLED ekranı, DCI-P3 renk alanının %92’sini kaplayarak 23 milyondan fazla piksel sunuyor. Desteklenen yenileme hızları arasında 24 FPS ve 30 FPS video oynatma seçenekleriyle 90 Hz, 96 Hz ve 100 Hz bulunuyor.

Başlık 2 ana kamera, 6 dünyaya bakan izleme kamerası, 4 göz izleme kamerası, 1 TrueDepth kamera, 1 LiDAR Tarayıcı, 4 atalet ölçüm birimi, 1 titreme sensörü ve 1 ortam ışığı sensörüyle donatılmış. Ayrıca yönlü hüzmeleme özelliğine sahip 6 mikrofon dizisi de mevcut.

Vision Pro, Light Seal ve kafa bandı konfigürasyonuna bağlı olarak 600 ila 650 gram ağırlığında. Harici pil takımlarının ağırlığı ise 353 gramdır. Uzun ve yaygın kullanımda cihazın kullanıcılarının baş ve boyun bölgesinde rahatsızlık yaratıp yaratmayacağı merak konusu.

Vision Pro elleriniz, gözleriniz ve/veya sesinizle kontrol edilir ve çeşitli erişilebilirlik seçenekleri sunarken Optik Kimlik, iris tabanlı biyometrik kimlik doğrulama sağlıyor.

Başlık, Vision Pro görünümünüzü iPhone, iPad, Mac, çoğu Apple TV modeli ve AirPlay özellikli akıllı TV’ler dahil olmak üzere AirPlay özellikli herhangi bir cihaza yansıtmanıza olanak tanıyan 1080p’ye kadar AirPlay desteğini içeriyor.

Daha önce de bilindiği gibi Vision Pro genel olarak 2 saate kadar, video oynatma için ise 2,5 saate kadar pil ömrü sunuyor. Diğer özellikler arasında Wi‑Fi 6, Bluetooth 5.3, HDR10 desteği, dinamik kafa izleme özelliğine sahip Uzamsal Ses ve daha fazlası yer alıyor.

2 Şubat tarihindeki ABD çıkışı sonrasında başlığın diğer ülkelerde ne zaman satılacağı hakkında henüz herhangi bir açıklama ise yok.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*