Hava İş’ten üyelerine Anadolu Jet uyarısı: Haklarınızı kaybetmeyin

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) Yönetim Kurulu, Türk Hava Yolları’nın, “AJet” ismiyle yeni bir şirket kurulduğunu ve AnadoluJet’in faaliyetlerinin bu şirkete devredildiğini duyurmasıyla ilgili bir açıklama yayınlayarak sendikalı AnadoluJet işçilerini uyardı.

“Anadolujet’in şirketleşme sürecindeki sendikasızlaştırma ve üyelerimizin haklarının gaspı konusu Sendikamız tarafından yakinen takip edilmektedir” denilen açıklamada, “İşveren yetkililerince doğrudan veya dolaylı muhatap alınan üyelerimizin kendi haklarına, menfaatlerine ve geleceklerine sahip çıkmaları birincil görevleridir. Her türlü örgütsel-hukuki yardım ve bilgilendirmeye hazır olduğumuzu özellikle belirtiriz” ifadeleri kullanıldı.

‘ÜYELERİMİZİN KENDİ HAKLARININ SAHİBİ VE MÜCADELECİSİ OLMASI ZORUNLUDUR’

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Değerli üyelerimiz,

AnadoluJet’in ayrı bir şirket haline gelme süreci ve Toplu İş Sözleşmesine bağlı çalışan üyelerimizin durumuna ilişkin bilgilendirme ve duyuru ihtiyacı hâsıl olmuştur.

THY A.O. ‘ya bağlı yöneticiler Anadolujet’in şirketleşme süreci ile alakalı Sendikamıza herhangi bir bilgilendirme yapmadan yakın tarihte Ankara’da üyelerimiz ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Bu görüşmelerde gerek sendikasızlaştırma gerekse Toplu İş Sözleşmesinin dışına çıkarak üyelerimiz aleyhine esaslı değişiklikler olacağı yönünde açıklamalar yapmışlardır.

Anadolujet’in şirketleşme sürecindeki sendikasızlaştırma ve üyelerimizin haklarının gaspı konusu Sendikamız tarafından yakinen takip edilmektedir.

Belirsizliğin hüküm sürdüğü, yazılı bilgilendirme yerine sözlü söylemlerin ve spekülasyonların Yetkili olan sendikamız muhatap alınmaksızın doğrudan gruplar halinde üyelerimiz nezdinde anlatımda bulunulmasını, halen mevcut işçi haklarının ortadan kaldırılması sonucunu doğuracak ve iş barışını olumsuz etkilemesi kaçınılmaz olacaktır.

Bilindiği gibi aynı sistem dahilinde; önce TGS oluşumu, daha sonra gruplar halinde diğer işyerlerinde ve en sonunda THY Teknoloji şirketi kuruluşunda da aynı sistem uygulanmış ve buralarda çalışan eski üyelerimiz; Sendikadan, TİS’ten ve birçok kazanılmış haklarından mahrum bırakılmıştır. Bu mahrumiyetler gerçek dışı propaganda ve aldatmalarla gerçekleştirilmiştir.
Bugün de Anadolujet-Ajet oluşumu ve hazırlıklarında aynı usul uygulanmaya konulmak istenmektedir.

Sendikamız kuruluşundan bugüne hep Anayasa ve ilgili yasalar çerçevesinde hareket etmiştir, bundan sonra da aynı çerçevede hareket edeceğinden kimsenin kuşkusu olmaması gerekmektedir.

Sendikamız; konu hakkında doğrudan ve resmi bir şekilde bilgilendirmemiş olmakla birlikte işveren yetkililerince propaganda amaçlı çağrılarak ikna edilmeye çalışılan bir kısım üyemizin verdiği bilgiler çerçevesinde, haberdar olmuştur. Sendikalar, grev dahil tüm hak ve menfaat mücadelelerinde işçiler adına yetki kullanan kuruluşlardır. Anadolujet-Ajet oluşumunda da yasalara ve TİS hükümlerine rağmen bilerek ve kasıtlı olarak sendikamıza hiçbir yazılı-resmi bilgi verilmeyerek, üyelerimiz tek tek veya küçük-büyük gruplar halinde ikna edilmeye çalışılmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi BT şirketi çalışanları bugün için işveren propagandasına güvenerek hareket etmelerinin sonucunu, tüm haklarını kaybetmek suretiyle, olumsuz olarak yaşamaktadırlar.

Siz Anadolujet çalışan üyelerimizin sendikasızlaştırma ve TİS dahil tüm kazanılmış haklarından (ücret, ikramiye, yıllık izin, çalışma şartları, pass vs) kayıplara uğraması ve mahrum bırakılması tehlikesi önceki örneklerdeki gibi kaçınılmazdır.

Bu çerçevede işveren yetkililerince doğrudan veya dolaylı muhatap alınan üyelerimizin kendi haklarına, menfaatlerine ve geleceklerine sahip çıkmaları birincil görevleridir. Her türlü örgütsel-hukuki yardım ve bilgilendirmeye hazır olduğumuzu özellikle belirtiriz.

Üyelerimizin kendi haklarının sahibi ve mücadelecisi olması zorunludur. Üyelerimiz bu konuda gerekli kararlılık, yasal faaliyet, mücadeleye girmesi halinde sendika olarak yanlarında ve hazır olduğumuzu tüm ilgililere buradan deklare etmekteyiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x