Kan Davasına Dönmüş: Geleceğin Teknolojisi Yapay Zekanın Akibeti Gerçekten 3 Kişiye mi Bağlı?

Yapay zekanın son on yıldaki gelişimini hepimiz yakından takip ediyoruz. Elon Musk, Larry Page ve Bill Gatesi’in de perde arkasında olduğu bu gelişim gerçekten bir kan davasına dönüşmüş olabilir mi?

Kaynak: https://www.nytimes.com/2023/12/03/te…

Sizler de takdir edersiniz ki yapay zeka hızla gelişiyor. Son 10 senedir yapay zekanın geldiği nokta bir hayli şaşırtıcı!

E hal böyle olunca da Elon Musk, Larry Page ve Mark Zuckerberg gibi Silikon Vadisi devleri arasında büyük bir rekabet ortamı oluşuyor.

Yapay zekanın gelişiminin perde arasında hırs ve belki de kan davası bile yaşanabiliyor.

New York Times’ın makalesine göre aslında tüm olaylar zinciri Elon Musk’ın 2015 yılındaki 44. doğum günü partisiyle başlıyor.

2015’in Temmuz ayındaki etkinlikte Musk ve Page hararetli bir şekilde yapay zekanın potansiyel tehlikelerini tartışıyorlar.

Yapay zekayı gerçek anlamda ince eleyip sık dokuyan Musk, makinelerin insanları yok edebileceğinden bile bahsederken Page insanların ve robotların koordine halinde olabileceği ütopyasından bahsediyor.

Fakat tüm olayların asıl dönüm noktası Lary Page ve Elon Musk’ın arkadaşlığının bitmesiyle başlıyor. Musk, bu süreçte Page’in “dijital ütopya” fikrinden kurtulabilmek için OpenAI’nin ortaya çıkması için Sam Altman ile ortak oluyor.

Olaylar zincir sonrasında OpenAI’nın yönetim kuruluna kayıyor ve tam anlamıyla bir ‘kan davası’ yaşanıyor.

Makalede Demis Hamabis tarafından kurulan ve Musk tarafından desteklenen DeepMind oluşumun evresine de değiniliyor.

Bunun yanı sıra proje, dünyanının ‘potansiyel riskleri’ni de koruma altına almayı amaçlıyor.

Larry Page liderliğindeki Google’ın, en yetenekli yapay zeka araştırmacılarını toplayıp DeepMind’ı da satın almasıyla rekabetçi ortam daha da kızışıyor.

DeepMind’ın birçok rakibini alaşağı etmesi bir kenara, bu atılımların etik sonuçlarıyla ilgili endişeler de bir hayli büyüyor.

Çünkü Musk, ilk başta OpenAI’yi kar amacı gütmeyen bir girişim olarak piyasaya sunuyor, ardında da rotasını değiştirip ve daha ticari bir yol izliyor.

Bill Gates’in de kendi Microsoft kuruluşuna da OpenAI’ın GPT-4’ü entegre etmesiyle doruğa ulaşıyor.

Yani anlayacağınız yapay zekanın akibeti aslında 2-3 kişiye bağlı…

Sizce gelecekte bizi ne bekliyor? Haydi yorumlara!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x