Qualcomm, Galaxy için iki farklı Snapdragon 8 Gen 3 çipset üzerinde çalışıyor

Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S24 Ultra, Snapdragon 8 Gen 3 yonga setiyle güçlendirilmiş olarak piyasaya sürülecek. Ancak, bu cihazın farklı pazarlarda farklı performans özellikleri sunacağı söyleniyor. Qualcomm, Samsung’a özel bir ‘Snapdragon 8 Gen for Galaxy’ üzerinde çalışıyor ve bu versiyon, standart konfigürasyondan biraz daha yüksek saat hızına sahip olacak. Ancak, son duyumlara göre, iki farklı versiyon test ediliyor ve daha hızlı varyantı alma şansınız tamamen yaşadığınız yere bağlı olacak.

Galaxy S24 Ultra‘nın bazı bölgelerde, daha yüksek saat hızına sahip bir ‘Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy’ ile sunulacağı belirtiliyor. Ancak her bölge aynı Galaxy S24 Ultra modelini almayacak. Samsung’un en üst düzey amiral gemisi, yalnızca Snapdragon 8 Gen 3 ile piyasaya sürülecek ve şu an itibarıyla ya da gelecekte bir Exynos 2400 planı bulunmuyor. @TheGalox_alt’a göre, ‘Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy’nin iki versiyonu bulunuyor. İlkinin Cortex-X4’ü 3.30GHz saat hızında çalışıyor ve bu, Cortex-X4’ün aynı frekansta çalıştığı standart versiyondan farklı değil.

Qualcomm, Galaxy için iki farklı Snapdragon 8 Gen 3 çipset üzerinde çalışıyor

Diğer yandan, saat hızı artırılmış versiyonda Cortex-X4 3.40GHz’de çalışıyor ve bu, küçük bir iyileştirme olarak görülüyor. Bu iki ‘Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy’ versiyonu, B, N ve U pazarlarında satılacak. ‘U’, ABD pazarını, ‘N’ ise Samsung’un anavatanı Kore’yi temsil ediyor; bu iki pazara gönderilen Galaxy S24 Ultra’nın Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy’si 3.30GHz Cortex-X4 ile gelecek.

‘B’ pazarı için belirtilen kesin bölgeler yok, bu nedenle biraz daha yüksek saat hızında çalışan Snapdragon 8 Gen 3 versiyonunu içeren Galaxy S24 Ultra’nın dünyanın geri kalanına gönderilmesi muhtemel. Şaşırtıcı bir şekilde, Samsung için önemli iki büyük pazarın daha yavaş bir Galaxy S24 Ultra alması bekleniyor, ancak dürüst olmak gerekirse 100MHz’lik bir fark dünyanın sonu değil ve gerçek dünyada büyük bir fark görmeyeceksiniz.

Ayrıca, Galaxy S24 Ultra‘nın buhar odasının ne kadar yetenekli olduğuna bağlı olarak, daha yüksek saat hızına sahip Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy, kontrol edilemeyen sıcaklıklar nedeniyle hemen sınırlamaya başlayabilir ve bu da başlangıçta sağlanan herhangi bir avantajı ortadan kaldırabilir. Samsung’un bu lansmanı, özellikle tedarik zinciri perspektifinden bakıldığında oldukça karmaşık hale getirdiğini söyleyebiliriz. İdeal karar, tüm Galaxy S24 Ultra modellerini Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy’nin saat hızı artırılmış versiyonuyla donatmak ve böylece ürün yelpazesini standartlaştırmak olurdu, ancak bu, sonuçta bizim kararımız değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x